×

cPHulk Nedir?

cPHulk Whm Panel/Cpanel kontrol panelinde yer alan brute force(kaba kuvvet) ataklarına karşı sunucuyu koruyan bir güvenlik aracıdır. Bir brute force saldırısı web sunucunuzun veya hizmetinizin şifresini tahmin etmek için otomatik bir sistem kullanır.

cPhulk aşağıdaki web sunucularını ve servislerini izler:

cPanel hizmetleri (Port 2083).
WHM hizmetleri (Port 2087).
Posta hizmetleri (Dovecot ve Exim).
PureFTPd hizmeti.
Güvenli Kabuk (SSH) erişimi.

cPHulk bir IP adresini veya hesabını engellediğinde, kendisini bloğun kaynağı olarak tanımlamaz. Bunun yerine, giriş sayfası aşağıdaki uyarı iletisini görüntüler:
“Oturum açma geçersiz.”

Önemli:
Kök kullanıcı hesabının kilitlenmesini önlemek için kendi IP adresinizi veya adresinizi beyaz listeye eklemenizi kesinlikle öneririz.

cPHulk, sunucuya açık anahtar kimlik doğrulamasını etkilemez. CPHulk bir hesabı veya tüm hesapları sunucudan kilitlerse, yine de ortak anahtarlarınızı, API keylerinizi ve sunucunuza kimlik doğrulamak için erişim sağlama karmalarını kullanabilirsiniz.

cPHulk, aynı IP adresi, kullanıcı adı ve şifreyi aynı altı saatlik süre içinde meydana gelirse ayrı hata olarak kullanan çoklu giriş denemelerini dikkate almaz.

cPHulk Etkinleştirme

Whm Panelde sol tarafta bulunan arama çubuğuna cpHulk yazarak aratıyoruz ve karşımıza gelen “cPHulk Kaba Kuvvet Koruması” butonuna tıklıyoruz. Butondan cpHulk’u etkinleştirebilir veya pasif hale getirebilirsiniz.

cpHulk Nedir

Konu hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?